Mielnica Duża 33a, 62-560 Skulsk
NIP 6652233070, REGON 00139744200045
tel./fax: 63 268-55-11, tel. kom. 669 555 711
e-mail:
godziny otwarcia: 7.30 - 15.30
Kierownik - Jolanta Knasiak
Warsztat prowadzi działalność dla 30 uczestników z terenów okolicznych gmin powiatu konińskiego. Uruchomiony został w 1997 roku. Placówka realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności uczestników, które to są niezbędne do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w środowisku.
Celem warsztatu jest ogólne usprawnienie, rozwijanie umiejętności wykonywania czynności dnia codziennego, podniesienie poziomu zaradności osobistej i psychofizycznych sprawności niezbędnych do pracy, rozwój podstawowych umiejętności zawodowych.
Zajęcia odbywają się w sześciu następujących pracowniach:
- Pracowni artystycznej - celem prowadzonej terapii jest rozwijanie aktywności twórczej oraz podnoszenie sprawności manualnej uczestników. Prowadzona arteterapia służy rozwojowi wyobraźni, uwrażliwieniu na otaczający świat, kształtuje poczucie ładu i piękna. Sztuka, która powstaje, jest alternatywną formą komunikacji, a jej tworzenie wycisza, otwiera i wyzwala z napięć wewnętrznych, które wywołuje trudna niekiedy codzienność. W pracowni powstają różnego rodzaju prace plastyczne: obrazy, wyklejane mozaiki, malowane odlewy gipsowe, a także wyszywane serwety, przedmioty ozdabiane techniką decoupage. Ich wykonanie wymaga od uczestników wiele cierpliwości i dokładności, ale efekty dają prawdziwą satysfakcję i wzmacniają poczucie własnej wartości. Ponadto w pracowni artystycznej dokonuje się renowacji zabytkowych figurek.
- Pracowni umiejętności społecznych - prowadzona terapia ma na celu aktywizację ogólną, ze szczególnym zwróceniem uwagi na rozwój umiejętności komunikacji międzyludzkiej, kształtowanie umiejętności pracy w zespole, likwidację zahamowań emocjonalnych. Z połączenia elementów socjoterapii i arteterapii otrzymujemy proces terapeutyczny, którego zadaniem jest wzmacnianie wiary we własne siły, likwidacja poczucia samotności i izolacji społecznej. Zajęcia w pracowni służą rozwojowi w zakresie sprawności intelektualnej i manualnej (trening pamięci i komunikacji niewerbalnej ze szczególnym zwróceniem uwagi na jej wymiar artystyczny, ćwiczenia rozwijające umiejętności w zakresie percepcji wzrokowej, ćwiczenia rysunkowe mające na celu pobudzenie wyobraźni, prace plastyczne: lalki, anioły i inne figurki z masy papierowej, ozdoby ścienne, obrazki wykonane różnymi technikami plastycznymi).
- Pracowni Informatycznej - różnorodność proponowanych w ramach terapii prac pozwala na odkrywanie przez uczestników zdolności w zakresie obsługi komputera oraz podnoszenie sprawności intelektualnej i manualnej. Bogactwo i różnorodność ćwiczeń pozwalała utrwalać i podnosić zakres wiedzy uczestnika niezależnie od stopnia wiedzy i umiejętności, jakie posiadł wcześniej. Główne zadania pracowni to: przepisywanie prac, skanowanie rysunków i zdjęć, wykonywanie kartek okolicznościowych i świątecznych, projektowanie i wykonywanie zaproszeń, wizytówek i dyplomów, praca z wykorzystaniem Internetu na potrzeby wszystkich pracowni WTZ. Satysfakcja z dobrze wykonanych zadań wzmacnia u uczestników poczucie własnej wartości i motywuje do dalszej pracy.
- Pracowni gospodarstwa domowego - zadaniem pracowni jest przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonywania podstawowych czynności związanych z prowadzeniem domu. Uczą się oni efektywnej pracy w zespole, poznają zasady bezpiecznej obsługi sprzętu kuchennego, przygotowują potrawy zgodnie z przyjętymi zasadami. Codzienna praca polega na przygotowaniu posiłku, nie tylko z myślą o swoich potrzebach, ale także na rzecz wszystkich uczestników warsztatu. Uczy to obowiązkowości, odpowiedzialności i jednocześnie daje poczucie bycia potrzebnym, a zatem spełnionym.
- Pracowni technicznej - dzięki zastosowanym w ramach terapii technikom i metodom uczestnicy wykonują różnego rodzaju prace z dziedziny stolarstwa i rzeźby, rozwijając tym samym swoje zdolności manualne. Zadanie polegające na dbaniu o zagospodarowanie terenu wokół WTZ rozwija w uczestnikach poczucie wspólnoty i współodpowiedzialności za wykonywaną pracę. Rozwijanie umiejętności pracy w grupie służy podwyższeniu poziomu funkcjonowania społecznego.
- Pracowni ogrodniczej - zadaniem tej pracowni jest przygotowanie uczestników do samodzielnej uprawy roślin ozdobnych i warzyw. Pielęgnacja ogrodu, który od wiosny do jesieni jest kwitnący i zadbany to priorytetowe zadanie pracowni. Dzięki regularnej, wytrwałej pracy można cieszyć się smakiem świeżych warzyw, a z wyhodowanych kwiatów komponować bukiety. Codzienny trud wkładany w pielęgnację i uprawę roślin przynosi satysfakcję. Kontakt z naturą, poczucie tworzenia rzeczy pięknych i użytecznych daje spełnienie. Ponadto zajęcia terapeutyczne prowadzone w pracowni pozwalają uczestnikom na odkrywanie talentów artystycznych i rozwijanie zdolności manualnych przy wykonywaniu ozdób z naturalnych produktów.
Sala rehabilitacyjna i siłownia
Warsztat posiada kompleksową bazę rehabilitacyjną, w skład której wchodzą: gabinet do wykonywania zabiegów, siłownia, sala do gimnastyki korekcyjnej, boisko i kort tenisowy. W ramach rehabilitacji prowadzone są ćwiczenia ogólnousprawniające, specjalistyczne oraz zespołowe. Ich zadaniem jest podtrzymanie ogólnej sprawności i dobrej kondycji fizycznej. Kinezyterapia prowadzona jest w formie odpowiadającej potrzebom danego pacjenta. Zabiegi wykonywane w WTZ to: laser, prądy interferencyjne, prądy diodynamiczne, pole magnetyczne, ultradźwięki, galwanizacja, jontoforeza, utrafonoforeza, solux.
Prace wykonywane przez podopiecznych zdobią nie tylko pomieszczenia budynku. Można je zobaczyć na licznych wystawach. Podopieczni często biorą udział w konkursach i zawodach, gdzie zdobywają nagrody. Nasza placówka współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami.
Informacja wprowadzona przez: Marek Bartosik Fundacja Mielnica