ul. Zagórowska 3a, 62-500 Konin
NIP 6652375255, REGON 00139744200038
tel. 63 211-21-70, fax: 63 244-22-55
godziny otwarcia: 7.00 - 15.00
Kierownik - Nikola Juzala-Grabowska
Środowiskowy Dom Samopomocy jest placówką pobytu dziennego i obejmuje opieką 35 uczestników z terenu Powiatu Konińskiego. Uruchomiony został w 1999 roku.
Podstawowym i nadrzędnym celem placówki jest umożliwienie podopiecznym pełnienia różnorodnych ról społecznych i zapewnienie im pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Zajęcia odbywają się w pięciu następujących pracowniach:
-
Pracownia gospodarstwa domowego - wszyscy bierzemy aktywny udział w zajęciach w niej prowadzonych. Jej ważna rola polega na tym, że każdy uczy się podstawowych zasad higieny dnia codziennego, propagujemy zdrowy styl życia z zakresu promocji zdrowia, doskonalimy umiejętności radzenia sobie w codziennym życiu, robimy zakupy, planujemy i układamy jadłospis a przede wszystkim, co ważne dla nas wszystkich, uczymy się przygotowywać posiłek dla siebie i pozostałych koleżanek i kolegów. Być może nie przygotujemy tortu orzechowego, pieczeni z jagnięcia, łososia po norwesku, ale pieczemy ciasta, pączki. Przygotowujemy sałatki, dania na ciepło... a zresztą - zwyczajna kanapka z serem i szynką podana i udekorowana przez kolegę jest pyszna. A za sałatą, pomidorem, ogórkiem i zieleniną przepadamy wszyscy. Uczymy się też przygotowywać posiłki okolicznościowe – śniadania Wigilijne, Wielkanocne - na których bywają goście nasi przyjaciele. Jest to wielka frajda dla wszystkich, a sporządzone potrawy, spożywane we wspólnym gronie są naprawdę „najlepsze” na świecie. I nigdzie nie zjecie takich wspaniałych potraw, wypieków jak u nas. A jeśli jakiś nasz solenizant zaskoczy nas niezapowiedzianą torebką cukierków, to zawsze jesteśmy w stanie coś przygotować na poczekaniu. Nie ma przecież rzeczy niemożliwych. Zapraszamy serdecznie.
-
Pracownia rewalidacyjna - podstawowym celem oddziaływań w pracowni jest korygowanie, usprawnianie i dynamizowanie ogólnego rozwoju psychofizycznego uczestników ŚDS. Zajęcia odbywają się indywidualnie jak i w grupach. Uczestnicy podczas zajęć ćwiczą swoją percepcję wzrokową, słuchową, sprawność manualną, pamięć i koncentracje. Uczą się i doskonalą pisownie liter, cyfr, liczb, rozwiązują różne zadania matematyczne, co niektórzy ćwiczą czytanie oraz rozwiązują testy z czytania ze zrozumieniem. Prowadzimy także trening w zakresie wyglądu zewnętrznego i higieny osobistej, umiejętności praktycznych, funkcjonowania w codziennym życiu, umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, umiejętności spędzania czasu wolnego. Wykonujemy proste prace techniką wyklejania, ozdabiania itp. Wykorzystujemy modelinę, plastelinę, masę solną, stosujemy technikę origami i papieroplastykę, często na zajęciach wykorzystujemy gry i zabawy edukacyjne, relaksujemy się słuchając muzyki.
-
Pracownia artystyczna - uczestnicy mają szansę rozwijać swoją wyobraźnię a także swoje umiejętności manualne, wykazują się kreatywnością. W pracowni powstają różne prace min: kartki okolicznościowe, malowanie na szkle, wyklejanie kulkami z bibuły oraz plasteliną, ozdabianie przedmiotów techniką decoupage i wiele innych… Każda z prac, która tu powstaje jest cząstką naszych uczestników, którzy wkładają w to całe swoje serce i umiejętności. Codziennie wkraczamy w zaczarowany świat umysłów naszych uczestników. Każdego dnia nasi uczestnicy mają szansę uczyć się samodzielności poprzez prowadzenie m.in. treningów funkcjonowania w życiu codziennym. Staramy się rozwiązywać wspólnie sytuacje trudne, aby móc normalnie funkcjonować w społeczeństwie.
-
Pracownia krawiecko-ogrodnicza - uczestnicy tej pracowni doskonalą swoje umiejętności wykonując haft krzyżykowy, uczą się szyć ręcznie lub na maszynie elektrycznej z pomocą instruktora. Pielęgnują rośliny doniczkowe znajdujące się na terenie Ośrodka, a podczas sezonu wiosenno-jesiennego upiększają parapety zewnętrzne sadząc kwiaty w skrzynkach. Dbają także o trawniki i skalniak, wokół którego odpoczywają podczas przerw w zajęciach. Wykonują stroiki okolicznościowe na Święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia. Gdy dopisze pogoda wychodzimy na spacery do parku, gdzie możemy się zrelaksować, a jesienią przynieść ze sobą dary jesieni. Popołudniami uczymy się spędzać czas wolny poprzez gry i zabawy świetlicowe, ruchowe, słuchanie muzyki itp.
-
Pracownia techniczna - głównym materiałem, na którym pracujemy jest drewno i jego pochodne. Tniemy, szlifujemy, malujemy, oprawiamy obrazy, uczymy się drobnych napraw, które można wykorzystać później w pracach domowych. Naszymi wytworami są m.in. rzeźby i płaskorzeźby, ramki, podstawki, mozaiki ceramiczne i drewniane, witraże, stelaże do prac przestrzennych i inna drobna galanteria drewniana. Uczestnicy nabywają umiejętności posługiwania się narzędziami ręcznymi, urządzeniami elektrycznymi typu szlifierka, wiertarka, grawerka, wyrzynarka, wypalarka, tokarka, które są przeznaczone do obróbki drewna i materiałów drewnopodobnych oraz szkła i ceramiki. Wykonując takie czynności jak klejenie, posługiwanie się różnymi narzędziami np. ręczną wyrzynarką, wbijanie, dłutowanie, malowanie uczą się dokładności, cierpliwości, a także zaradności, ćwiczą sprawność manualną, dochodząc do pewnej precyzji przydatnej w życiu codziennym. Realizujemy pomysły uczestników, w wyniku których powstają przedmioty przydatne w ich domach rodzinnych. Staramy się, aby każdy robił to co lubi, bo pracuje wtedy najlepiej jak potrafi, ale również uczymy nowych technik, które z czasem stają się ulubionymi.
Oprócz zajęć w pracowniach uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy biorą udział w innych zajęciach indywidualnych i grupowych prowadzonych na terenie Ośrodka i poza nim. Do zajęć indywidualnych należą: pedagogiczne, logopedyczne, informatyczne i fizjoterapeutyczne. Zajęcia realizowane w grupie to: elementy psychoterapii, elementy socjoterapii, zajęcia sportowe, kółko teatralne, wyjścia na basen, muzykoterapia i zajęcia psychoedukacyjne.
Z innych form zajęć warto wspomnieć o poradnictwie prowadzonym dla uczestników i ich rodzin, imprezach integracyjnych i zawodach sportowych oraz wyjazdach turystyczno-rekreacyjnych.
Informacja wprowadzona przez: Marek Bartosik Fundacja Mielnica