ZnakUniiEuropejskiejLogo 04otwiera się w nowym oknie

PIT Online z PITax.pl dostępny jest dzięki współpracy z IWOP

ABILIMPIADA jest imprezą cykliczną. Pierwsza polska Abilimpiada odbyła się w Koninie w 1997 roku. Impreza została zorganizowana w oparciu o doświadczenia przywiezione z Czech i Słowacji.

Ostatnia XXIII Olimpiada Umiejętności Osób Niepełnosprawnych im. Doktora Piotra Janaszka - ABILIMPIADA odbyła się w miesiącu czerwcu 2019r. i była współfinansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Głównym organizatorem ABILIMPIADY jest Fundacja Mielnica - organizacja pozarządowa, którą w 1989 roku stworzył Doktor Piotr Janaszek. Od 1999 roku Olimpiada nosi imię Doktora, aby upamiętnić postać tego wspaniałego Człowieka, który zginął tragicznie w 1998 roku.

Abilimpiada nie jest imprezą sportową, jednak towarzyszą jej sportowe akcenty. W 2001 roku otwierał ją Sławek Dul - niepełnosprawny maratończyk, który kilka minut wcześniej ustanowił Rekord Guinnessa przebiegając ponad 300 km w łącznym czasie nie przekra­czającym 24 godzin! W 2002 roku rozpoczęcie Olimpiady stało się metą dla innego niezwy­kłego młodego człowieka - Rafała Kucharskiego, który sam pokonał trasę z Kalisza do Konina na swoim czterokołowym rowerze.

Głównym celem Abilimpiady jest rozwijanie zainteresowań i umiejętności osób niepełnosprawnych, współzawodnictwo, nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów, pokazanie społeczeństwu umiejętności osób niepełnosprawnych oraz integracja społeczna.

W imprezie bierze udział ok. 200 osób niepełnosprawnych z całej Polski. Są to reprezentanci warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, domów pomocy społecznej oraz osoby indywidualne.

W Abilimpiadzie uczestnicy mogą się wykazać m.in. w następujących konkurencjach indywidualnych: malarstwo, malowanie na szkle, ozdabianie techniką decoupage, kartki okolicznościowe, bukiet kwiatów z bibuły, papierowa wiklina,  plastelina w 3D, haft, krawiectwo, ceramika, makrama, rzeźba w drewnie, stolarstwo, bukieciarstwo, gastronomia, cukiernictwo oraz umiejętności informatyczne. Natomiast w konkurencjach drużynowych np.: poznaj moje miejsce, cztery pory roku, rady na odpady czy maskotka Abilimpiady. Wszystkie drużyny biorące udział w Abilimpiadzie są oceniane w ramach konkursu na najlepszą prezentację drużyny. Z roku na rok staramy się wprowadzać nowe konkurencje indywidualne oraz zespołowe.

Abilimpiada zawsze odbywa się w weekend. Atrakcją sobotniego wieczoru jest dyskoteka. Podczas Abilimpiad odbywa się wiele imprez towarzyszących, które do maksimum wypełniają czas uczestnikom. W wolnych chwilach zapraszamy na kawę i słodki poczęstunek.

Abilimpiadę zamyka wystawa prac, które powstały podczas Imprezy oraz uroczyste rozdanie nagród i dyplomów. Miłą tradycją stał się fakt, iż nagrody i dyplomy podczas Ablimpiady otrzymują wszyscy uczestnicy, bez względu na zajęte miejsce!

W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w Abilimpiadzie. Dla wielu z Państwa będzie to wspaniała okazja do ponownego spotkania. Drużynom, które przyjadą do nas po raz pierwszy, zapewnimy masę wrażeń i ciekawych doświadczeń!

                                                                                                                               KOMITET ORGANIZACYJNY ABILIMPIADY

Informacja wprowadzona przez: Marek Bartosik Fundacja Mielnica

PFRON_wersja_uzupelniajaca_RBG-01
P1260192
DSCN0002 - Kopia - Kopia
DSCN0039 - Kopia - Kopia
209
210
215
220
238
242
335
339
345
347
348
353
354
355
361
362
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20