PIT Online z PITax.pl dostępny jest dzięki współpracy z IWOP

Mielnica Duża 33a, 62-560 Skulsk

tel./fax: 63 268-55-11, tel. kom. 669 555 711

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

godziny otwarcia: 7.30 - 15.30

 

Warsztat prowadzi działalność dla 30 uczestników z terenów okolicznych gmin powiatu konińskiego. Uruchomiony został w 1997 roku. Placówka realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności uczestników, które to są niezbędne do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w środowisku.

Celem warsztatu jest ogólne usprawnienie, rozwijanie umiejętności wykonywania czynności dnia codziennego, podniesienie poziomu zaradności osobistej i psychofizycznych sprawności niezbędnych do pracy, rozwój podstawowych umiejętności zawodowych.

 

Zajęcia odbywają się w sześciu następujących pracowniach:

 

  • Pracowni artystycznej - celem prowadzonej terapii jest rozwijanie aktywności twórczej oraz podnoszenie sprawności manualnej uczestników. Prowadzona arteterapia służy rozwojowi wyobraźni, uwrażliwieniu na otaczający świat, kształtuje poczucie ładu i piękna. Sztuka, która powstaje, jest alternatywną formą komunikacji, a jej tworzenie wycisza, otwiera i wyzwala z napięć wewnętrznych, które wywołuje trudna niekiedy codzienność. W pracowni powstają różnego rodzaju prace plastyczne: obrazy, wyklejane mozaiki, malowane odlewy gipsowe, a także wyszywane serwety, przedmioty ozdabiane techniką decoupage. Ich wykonanie wymaga od uczestników wiele cierpliwości  i dokładności, ale efekty dają prawdziwą satysfakcję i wzmacniają poczucie własnej wartości. Ponadto w pracowni artystycznej dokonuje się renowacji zabytkowych figurek.

 

  • Pracowni umiejętności społecznych - prowadzona terapia ma na celu aktywizację ogólną, ze szczególnym zwróceniem uwagi na rozwój umiejętności komunikacji międzyludzkiej, kształtowanie umiejętności pracy w zespole, likwidację zahamowań emocjonalnych. Z połączenia elementów socjoterapii i arteterapii otrzymujemy proces terapeutyczny, którego zadaniem jest wzmacnianie wiary we własne siły, likwidacja poczucia samotności i izolacji społecznej. Zajęcia w pracowni służą rozwojowi w zakresie sprawności intelektualnej i manualnej (trening pamięci i komunikacji niewerbalnej ze szczególnym zwróceniem uwagi na jej wymiar artystyczny, ćwiczenia rozwijające umiejętności w zakresie percepcji wzrokowej, ćwiczenia rysunkowe mające na celu pobudzenie wyobraźni, prace plastyczne: lalki, anioły i inne figurki z masy papierowej, ozdoby ścienne, obrazki wykonane różnymi technikami plastycznymi).

 

  • Pracowni Informatycznej - różnorodność proponowanych w ramach terapii prac pozwala na odkrywanie przez uczestników zdolności w zakresie obsługi komputera oraz podnoszenie sprawności intelektualnej i manualnej. Bogactwo i różnorodność ćwiczeń pozwalała utrwalać i podnosić zakres wiedzy uczestnika niezależnie od stopnia wiedzy i umiejętności, jakie posiadł wcześniej. Główne zadania pracowni to: przepisywanie prac, skanowanie rysunków i zdjęć, wykonywanie kartek okolicznościowych i świątecznych, projektowanie i wykonywanie zaproszeń, wizytówek i dyplomów, praca z wykorzystaniem Internetu na potrzeby wszystkich pracowni WTZ. Satysfakcja z dobrze wykonanych zadań wzmacnia u uczestników poczucie własnej wartości i motywuje do dalszej pracy.

 

  • Pracowni gospodarstwa domowego - zadaniem pracowni jest przygotowanie uczestników do samodzielnego wykonywania podstawowych czynności związanych z  prowadzeniem domu. Uczą się oni efektywnej pracy w zespole, poznają zasady bezpiecznej obsługi sprzętu kuchennego, przygotowują potrawy zgodnie z przyjętymi zasadami. Codzienna praca polega na przygotowaniu posiłku, nie tylko z myślą o swoich potrzebach, ale także na rzecz wszystkich uczestników warsztatu. Uczy to obowiązkowości, odpowiedzialności i jednocześnie daje poczucie bycia potrzebnym, a zatem spełnionym.

 

  • Pracowni technicznej - dzięki zastosowanym w ramach terapii technikom i metodom uczestnicy wykonują różnego rodzaju prace z dziedziny stolarstwa i rzeźby, rozwijając tym samym swoje zdolności manualne. Zadanie polegające na dbaniu o zagospodarowanie terenu wokół WTZ rozwija w uczestnikach poczucie wspólnoty i współodpowiedzialności za wykonywaną pracę. Rozwijanie umiejętności pracy w grupie służy podwyższeniu poziomu funkcjonowania społecznego.

 

  • Pracowni ogrodniczej - zadaniem tej pracowni jest przygotowanie uczestników do samodzielnej uprawy roślin ozdobnych  i warzyw. Pielęgnacja ogrodu, który od wiosny do jesieni jest kwitnący i zadbany to priorytetowe zadanie pracowni. Dzięki regularnej, wytrwałej pracy można cieszyć się smakiem świeżych warzyw, a z wyhodowanych kwiatów komponować bukiety. Codzienny trud wkładany w pielęgnację i uprawę roślin przynosi satysfakcję. Kontakt z naturą, poczucie tworzenia rzeczy pięknych i użytecznych daje spełnienie. Ponadto zajęcia terapeutyczne prowadzone w pracowni pozwalają uczestnikom na odkrywanie talentów artystycznych i rozwijanie zdolności manualnych przy wykonywaniu ozdób z naturalnych produktów.

 

Sala rehabilitacyjna i siłownia

Warsztat posiada kompleksową bazę rehabilitacyjną, w skład której wchodzą: gabinet do wykonywania zabiegów, siłownia, sala do gimnastyki korekcyjnej, boisko i kort tenisowy. W ramach rehabilitacji prowadzone są ćwiczenia ogólnousprawniające, specjalistyczne oraz zespołowe. Ich zadaniem jest podtrzymanie ogólnej sprawności i dobrej kondycji fizycznej. Kinezyterapia prowadzona jest w formie odpowiadającej potrzebom danego pacjenta. Zabiegi wykonywane w WTZ to: laser, prądy interferencyjne, prądy diodynamiczne, pole magnetyczne, ultradźwięki, galwanizacja, jontoforeza, utrafonoforeza, solux.

Prace wykonywane przez podopiecznych zdobią nie tylko pomieszczenia budynku. Można je zobaczyć na licznych wystawach. Podopieczni często biorą udział w  konkursach i zawodach, gdzie zdobywają nagrody. Nasza placówka współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami.

 

Kadra:

Kierownik - Jan Jastrzębski

Instruktor terapii zajęciowej (pracownia artystyczna) - Jolanta Ropska

Instruktor terapii zajęciowej (pracownia umiejętności społecznych) - Danuta Czarnecka

Instruktor terapii zajęciowej (pracownia informatyczna) - Agnieszka Tyderka

Instruktor terapii zajęciowej (pracownia techniczna) - Tomasz Jaskulski

Instruktor terapii zajęciowej (pracownia gospodarstwa domowego) - Jolanta Knasiak

Instruktor terapii zajęciowej (pracownia ogrodnicza) - Roman Matuszewski

Rehabilitant - Joanna Jasińska

Pracownik gospodarczy - Maria Jąkalska

Kierowca - Krzysztof Czubachowski

 

 

Informacja wprowadzona przez: Marek Bartosik Fundacja Mielnica

 

26
26
27
27
28
28
30
30
31
31
32
32
33
33
35
35
37
37
38
38
40
40
42
42
44
44
45
45