PIT Online z PITax.pl dostępny jest dzięki współpracy z IWOP

ul. Zagórowska 3a, 62-500 Konin

tel./fax: 63 242-88-90

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

godziny otwarcia: 7.00 - 15.00

 

Warsztat Terapii Zajęciowej Fundacji Mielnica w Koninie jest placówką pobytu dziennego dla uczestników z terenu Miasta Konina. Od ponad 20 lat prowadzi zajęcia w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej - zajęcia terapeutyczne i rehabilitację ruchową dla 55 osób niepełnosprawnych z różnymi dysfunkcjami. Zajęcia te mają na celu poprawę sprawności każdego uczestnika, ogólny rozwój umożliwiający podopiecznym samodzielne, niezależne i aktywne życie w społeczeństwie.

Praca terapeutyczna odbywa się w dziewięciu pracowniach. Wszystkie zajęcia są dostosowane do możliwości i umiejętności niepełnosprawnych podopiecznych.

 

 • Pracownia krawiecka - w pracowni krawieckiej zajęcia polegają na nauce prostego szycia ręcznego i mechanicznego nauce wyszywania ściegami ozdobnymi np. krzyżykowym, sznureczkowym, łańcuszkowym, richelieu. Wykonywane są także ozdoby z filcu a także drobne prace renowacyjne w odzieży i prace na potrzeby WTZ.

 

 • Pracownia ekologiczna - w pracowni ekologicznej podopieczni opanowują czynności związane z zasadami ekologii. Uczą się wykonywać przedmioty wykorzystując surowce wtórne, materiały naturalne i dary natury. Głównymi produktami w pracy są masa solna, glina i sznurek. Wykonują prace techniką makramy, poznają techniki tkackie, lepią w glinie, wyplatają z wikliny. Uczestnicy poznają nowe techniki i metody pracy, ćwiczą estetyczny dobór kolorów. Rozwijają swoje umiejętności i usprawniają możliwości.

 

 • Pracownia techniczna - zajęcia terapeutyczne w pracowni technicznej polegają na: poznaniu przez podopiecznych różnych technik pracy w drewnie, zapoznaniu z obrabiarkami i narzędziami do obróbki drewna. Nauce opanowania prostych operacji technicznych, poznaniu właściwości różnych materiałów, projektowania wzorów – prac. Ulubionym zajęciem podopiecznych jest wykonywanie kompozycji (obrazów) techniką mozaiki oraz rzeźby w drewnie. Podopieczni pracowni wykonują również drobne prace remontowe na terenie placówki. Pomagają w obróbce elementów drewnianych do zestawów testem PEP-R.

 

 • Pracownia gospodarstwa domowego - do głównych zajęć w pracowni gospodarstwa domowego należy zdobywanie umiejętności kulinarnych. Uczestnicy przygotowują różnego typu potrawy i desery, uczą się estetycznego nakrywania stołu, oraz podstaw organizacji przyjęć okazjonalnych, pracują zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Dbają o czystość i higienę w pracowni, ćwiczą jak posługiwać się podstawowym sprzętem gospodarstwa domowego oraz jak przestrzegać zasad BHP.

 

 • Pracownia ogrodniczo-artystyczna - podopieczni podczas zajęć w pracowni ogrodniczo-artystycznej uczą się posługiwania podstawowymi narzędziami i urządzeniami ogrodniczymi. Do ich zajęć należy dbanie o czystość i estetykę terenu wokół budynku warsztatu. Doskonalą swoje umiejętności podczas nauki wykonywania prostych kompozycji z kwiatów, stroików świątecznych, kartek okolicznościowych. Zajęcia terapeutyczne wpływają korzystnie na usprawnianie czynności manualnych rąk, rozwijają poczucie smaku i estetyki.

 

 • Pracownia artystyczna - w pracowni artystycznej stosowane są techniki plastyczne: rysunek, malarstwo, grafika, collage, malowanie na szkle, porcelanie, drewnie, tkaninie i skórze. Dla zainteresowanych również batik i rękodzieło artystyczne. Zajęcia z arteterapii, mandali kreatywnej i rysunku projekcyjnego wspierają proces poznawania siebie, samoakceptacji, uczą technik skutecznej komunikacji międzyludzkiej. Pozwalają na zaspokojenie potrzeby akceptacji, bezpieczeństwa, bycie rozumianym. Działanie w pracowni to także wsparcie dla tych, którzy chcą twórczo przeżywać własne życie, tworzyć pozytywne nawyki.

 

 • Pracownia informatyczna - uczestnicy na zajęciach w pracowni informatycznej uczą się pracy z komputerem i obsługi programów (Corel, Word, Access, Excel), korzystają z Internetu. Do codziennych ćwiczeń zaliczyć możemy doskonalenie umiejętności w zakresie pisania na komputerze, nauka projektowania wizytówek, zaproszeń, dyplomów, wykonywanie komputerowych prezentacji.

 

 • Pracownia rewalidacyjna - zajęcia mają głównie charakter zabawowy. Podopieczni biorą udział między innymi: w zajęciach poprawiających i doskonalących czynności życia codziennego, samoobsługi i samodzielności, rozwijaniu sprawności w zakresie spostrzegania słuchowego, usprawnianiu czynności manualnych rąk. Dla odprężenia i rozluźnienia w zajęciach wykorzystywana jest zabawa z muzyką - gry i zabawy ruchowe oraz zabawy z komputerem. W ramach zajęć relaksacyjnych podopieczni słuchają muzyki, czytają bajki, oglądają filmy.

 

 • Pracownia terapii życia codziennego - w tej pracowni podopieczni rozwijają samodzielność. Usprawniają czynności samoobsługowe (ubieranie, wiązanie), poznają sposoby nakrywania do stołu, ćwiczą posługiwanie się sztućcami, szycie ręczne, uczestnicy zapoznają się z obsługą urządzeń RTV oraz AGD. Utrwalają i poszerzają wiedzę nabytą podczas edukacji szkolnej. Mają możliwość usprawniania czynności manualnych poprzez wyklejanie, lepienie, zginanie, klejenie, wyplatanie. Podczas zajęć wykonują biżuterię, ozdoby z filcu, styropianu, szyszek, korali, papieru, poznają technikę decoupage.

 

 • Zajęcia rehabilitacyjne - zajęcia prowadzone są indywidualnie i grupowo. Podczas terapii wykonywane są ćwiczenia bierne, czynne, redresyjne, wspomagane, izometryczne, ogólnousprawniające. Prowadzone są zajęcia z zakresu gier zespołowych. Kinezyterapia wspomagana jest zabiegami fizykalnymi.

 

 • Zajęcia dodatkowe - oprócz stałych zajęć terapeutycznych w poszczególnych pracowniach podopieczni uczestniczą w różnych spotkaniach kulturalno - oświatowych takich jak: imprezy integracyjne i okolicznościowe, festyny, wyjścia do kin, udział w konkursach twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych oraz olimpiadach i zawodach sportowych, wyjścia na basen, organizowanie wystaw artystycznych, kiermaszy i aukcji prac wykonanych w WTZ, wycieczki, turnusy rehabilitacyjne itp.Wszyscy podopieczni biorą udział w zajęciach z capoeiry. Osoby niepełnosprawne i ich rodziny korzystają z poradnictwa i wsparcia psychologicznego.

 

Podopieczni pracowni technicznej i ekologicznej Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji Mielnica w Koninie wykonują Zestaw do Diagnozy Profilu Psychoedukacyjnego (PEP-R) E. Schoplera. Zestaw zawiera niezbędne elementy do diagnozy funkcjonalnej dzieci z deficytami rozwojowymi w wieku od 1 do 12 roku życia. Więcej informacji na stronie internetowej - www.mielnica.org.pl, menu Działalność, zakładka Zestaw pomocy do diagnozy testem PEP-R.

 

Kadrazatrudniona kadra to wykwalifikowani pracownicy, którzy cały czas dokształcają się - podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe między innymi poprzez udział w różnych szkoleniach.

 

Kierownik - Maria Janowska

Księgowa - Katarzyna Zasikowska

Terapeuta zajęciowy (pracownia artystyczna) - Anna Gruchalska

Terapeuta zajęciowy (pracownia ogrodniczo-artystyczna) - Anna Prus, Dorota Szmidt

Terapeuta zajęciowy (pracownia informatyczna) - Lilla Raszewska

Terapeuta zajęciowy (pracownia rewalidacyjna) - Katarzyna Bonier

Terapeuta zajęciowy (pracownia ekologiczna) - Magdalena Turska

Terapeuta zajęciowy (pracownia techniczna) - Andrzej Sypniewski

Terapeuta zajęciowy (pracownia gospodarstwa domowego) - Aneta Zioła, Iwona Rogalska

Terapeuta zajęciowy (pracownia krawiecka) - Halina Pirańska

Terapeuta zajęciowy (pracownia teraii życia codziennego) - Bogumiła Kubalak

Psycholog - Marcin Zakurzewski

Pielęgniarka - Dorota Szmidt

Rehabilitant - Ewa Kozłowska

Kierowca - Jan Augustyniak

Pracownik gospodarczy - Maria Gajewska

 

 

Informacja wprowadzona przez: Marek Bartosik Fundacja Mielnica

 

314
314
318
318
319
319
320
320
321
321
322
322
323
323
324
324
325
325
326
326
327
327
328
328
329
329
330
330