PIT Online z PITax.pl dostępny jest dzięki współpracy z IWOP

Fundacja Mielnica od 2002 roku cyklicznie realizuje projekt Biwak dla Rodziców z Dziećmi Niepełnosprawnymi w Gospodarstwie Agroturystyczno - Pomocniczym Fundacji Mielnica w Mielnicy Dużej. Biwak organizowany jest na przełomie lipca i sierpnia. Gospodarstwo położone jest w Nadgoplańskim Parku Krajobrazowym, na skraju lasu, blisko Jeziora Gopło.

 

Poprzednie spotkania miały bardzo pozytywny odzew ze strony rodziców, dlatego systematycznie co rok wracamy do organizacji tej imprezy. Rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi podkreślają swoją trudną sytuację, aby zająć się dzieckiem jeden z członków rodziny musi zrezygnować z pracy. Dostęp do rehabilitacji oraz informacji jest utrudniony i bardzo ograniczony w sytuacji rodzin zamieszkujących na wsi. Biwak jest jedyną formą wypoczynku z jakiej rodzice mogą skorzystać. Nie jest to tylko odpoczynek, ale również zajęcia rehabilitacyjne dla dzieci oraz spotkania seminaryjne z różnymi specjalistami czyli nauka dla rodziców. Mamy i tatusiowie podkreślają, iż wiele przekazanych wiadomości wykorzystają w dalszej pracy ze swoimi pociechami. Długie rozmowy rodziców wieczorami udowadniają jak potrzebna jest wymiana doświadczeń między osobami z podobnymi problemami.

 

Zajęcia organizowane podczas biwaku dla rodziców z dziećmi niepełnosprawnymi wypełniają cały dzień. Rano i popołudniami odbywają się zajęcia seminaryjne dla rodziców. Prowadzą je m.in.: psycholog, rehabilitant, terapeuta zajęciowy, ratownik medyczny, prawnik, specjalista profilaktyki uzależnień, pedagog, logopeda. Są omawiane  zagadnienia dotyczące praw i uprawnień osób niepełnosprawnych i ich rodzin, sposób składania wniosków o dofinansowanie, problem niepełnosprawności w rodzinie, zagadnienia dotyczące sportu niepełnosprawnych włącznie z rozgrywkami, zastosowanie terapii zajęciowej w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi.

 

W czasie zajęć seminaryjnych dla rodziców, dzieci korzystają z różnorodnych zajęć np. sportowych, arteterapii, hipoterapii, muzykoterapii z wykorzystaniem różnorodnych technik. Dzieci pod opieką wolontariuszy wychodzą na spacery i nad jezioro, gdzie są organizowane różnego rodzaju zabawy. Zajęcia tak inspirują dzieci, iż rodzice spokojnie mogą uczestniczyć w wykładach. Rano i popołudniami odbywają się również zajęcia rehabilitacyjne w położonym opodal Warsztacie Terapii Zajęciowej Fundacji Mielnica. Mamy podglądają fachowców na bieżąco, korzystają z ich rad. Jeżeli mamy w tym czasie są na zajęciach seminaryjnych opiekę nad dziećmi sprawują wolontariusze, którzy również pomagają podczas rehabilitacji, aby dzieci mogły jak najwięcej skorzystać. Niekiedy jest to kwestia motywacji dziecka do zajęć lub wspólnych ćwiczeń, gdyż forma zabawy jest najlepszym motorem do pracy.

 

Integracja sprzyja wspólnej pracy i zabawie podczas całego Biwaku. Wieczorem wspólne zajęcia i zabawy dla dzieci i rodziców: dyskoteka, pląsy, kalambury, grillowanie nad jeziorem, konkursy itp.

 

Ostatnie spotkanie na zakończenie Biwaku uatrakcyjniają upominki, które otrzymują wszystkie dzieci. Otrzymane upominki dzieci wykorzystują w czasie zajęć szkolnych czy przedszkolnych i będą one przypominać o wspólnie spędzonym czasie na biwaku.

 

Realizacja projektu Biwak dla Rodziców z Dziećmi Niepełnosprawnymi jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu  Wojewody Wielkopolskiego, Powiatu Konińskiego oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie.

 

                                                               Koordynator Biwaku - Nikola Juzala-Grabowska

 
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefoniczny tel. 63 211-21-70 Pani Nikola Juzala-Grabowska
 
lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Zapraszamy!

 

 

Informacja wprowadzona przez: Marek Bartosik Fundacja Mielnica

 

166
166
168
168
169
169
170
170
171
171
172
172
173
173
175
175
176
176
177
177
178
178
179
179